Bookcrossing: прочитав - передай іншому!
З метою залучення користувачів до читання у відділі обслуговування бібліотеки проходить постійна акція «Bookcrossing», в ході якої кожен користувач може принести книги зі своєї особистої бібліотеки, які він сам уже прочитав і бажає дати можливість іншим прочитати їх. В свою чергу може отримати для читання книги, які принесли інші користувачі бібліотеки. Таким чином, книги мандрують від одного читача до іншого, тобто роблять «крос» серед користувачів бібліотеки. Бібліотеки-філії МНАУ при гуртожитках №1 та №2 також залучилися до міжнародного руху буккросингу.
Ідею буккроссингу запропонував спеціаліст з інтернет-технологій Рон Хорнбекер у травні 2002 року. Для початку він залишив 20 книг з пояснювальними написами в холі свого готелю. Через півроку на його сайті було близько 300 активних користувачів, які «відпускали» книги і приводили нових учасників. У квітні 2003 року сайт налічував 113 тисяч учасників, і 2004 року Короткий словник Оксфорда вже містив слово «буккросинг». В Україні вуличні публічні буккроссингові безпечні полиці з'явилися в 2014 році у містах Львів, Київ, Хмельницький, Херсон.
Технологія буккроссингу дуже проста. Член руху буккроссингу (буккроссер) реєструється на спеціальному сайті (міжнародний сайт, український сайт). Потім він реєструє книги, що готується відпустити, створюючи таким чином свою «книжкову полицю». При реєстрації кожна книга отримує унікальний код книги (англ. BCID — BookCrossing ID, а в українському варіанті КН). Буккроссер «звільняє» книгу на сайті (тобто робить запис, де, коли (буде) звільнена книга), і «звільняє» її в реалі. Людина, що знайшла («піймала») таку книгу, увійшовши на сайт і, ввівши код книги, потрапляє в журнал книги, робить там запис і також після читання відпускає книгу, про що повідомляється буккроссер, що відпустив цю книгу. Таким чином, деякі книги вже пройшли через сотні читачів.
Просто обмін книгами з рук у руки або в якихось місцях без реєстрації на спеціальному сайті — не вважається буккроссингом, оскільки втрачається ланка зв'язку, через що перша відпущена книга відправляється у свою першу й останню подорож, відповідно.
Існують різні види буккроссингу
- "класичний" (технологія описана вище);
- за допомогою безпечних місць (полиць, шаф);
- букрей (англ. bookray) — пересилання книги поштою, по ланцюжку, від одного учасника до наступного, часто перетинаючи кордони країн та континентів. Книга не повертається до буккроссера, що відпустив її.
- букрінг (англ. bookring) — єдина відмінність від букрея — книга висилається назад власникові, що відпустив її, тобто утворюється коло (ring). (за матеріалами Вікіпедії)
Кожен може зробити свій внесок у процес буккросингу - принести прочитану книгу до нашої бібліотеки, щоб звідти вона почала захоплюючу мандрівку, знаходячи нових читачів. Активні буккросери вважають, що просто гріх затримувати у себе гарну книжку - і не поділитися нею з кимсь іншим.
Книги, представлені на спеціальних полицях, можна брати без запису і залишати у себе для читання. Якщо у Вас є книги, якими Ви можете поділитися з іншими, приносьте їх до бібліотеки. Кожна «відпущена» читачами книга може зробити їх щасливішими, познайомити з цікавими людьми і змінити життя читача.