«Діяльність бібліотеки вишу: традиційні напрямки та сучасні пріоритети роботи з урахуванням глобалізаційних умов розвитку суспільства»
24 жовтня 2012 року на базі бібліотеки Миколаївського національного аграрного університету відбулася науково-практична міжвузівська конференція «Діяльність бібліотеки вишу: традиційні та сучасні пріоритети роботи з урахуванням глобалізаційних умов розвитку суспільства». Організатори конференції - бібліотека Миколаївського національного аграрного університету та Наукова бібліотека Національного університету кораблебудування.
В конференції взяли участь фахівці бібліотек вищих навчальних закладів та бібліотек міста.
Конференцію відкрила директор бібліотеки Миколаївського національного аграрного університету Пустова Ольга Григорівна.
З привітальним словом до учасників конференції звернулась Шарата Наталія Григорівна, проректор з навчально-педагогічної і виховної роботи Миколаївського національного аграрного університету.
Впродовж роботи конференції відбулось обговорення актуальних питань діяльності бібліотек вишу: інноваційні технології в бібліотечній практиці, створення університетських репозитаріїв відкритого доступу як платформи для інтеграції у світовий інформаційний науковий простір, особливості комплектування бібліотечних фондів на сучасному етапі, досвід та інновації у гуманітарно-просвітницькій діяльності бібліотек вишів, форми роботи з користувачами у віртуальному середовищі.
З доповіддю «Інформаційний простір бібліотеки: нові технології, нові можливості» виступила Ткаченко Діна Віталіївна, завідуюча відділом інформатизації та автоматизації бібліотечних процесів бібліотеки МНАУ, в якій було розкрито етапи реалізації концепції входження бібліотеки МНАУ у світовий інформаційний простір, створення інформаційної інфраструктури бібліотеки, висвітлено кроки по створенню інституційного репозитарію бібліотеки МНАУ.
Костирко Тамара Миколаївна, директор Наукової бібліотеки Національного університету кораблебудування, кандидат наук з соціальних комунікацій ознайомила учасників конференції з практичним досвідом роботи зі створення нового каналу комунікації. Було озвучено основні здобутки НБ НУК у справі створення університетського репозитарію, процесу його наповнення та подальшого удосконалення і просування до світової академічної спільноти.
Основою роботи будь-якої бібліотеки є її фонд, від складу якого залежить успіх роботи книгозбірні в цілому, виконання завдань, що стоять перед нею. Адже саме фонд визначає зміст, повноту та якість задоволення і розвитку інформаційних потреб користувачів. Чим краще підібраний фонд, тим якісніше бібліотека може задовольнити запити користувачів. Саме цьому питанню була присвячена доповідь Заковоротньої Антоніни Володимирівни, завідуючої відділом комплектування та наукової обробки літератури бібліотеки ЧДУ ім. П. Могили, в якій було розкрито особливості комплектування бібліотечного фонду на сучасному етапі.
Бібліотека є місцем, де закладаються основи духовності. Підготовка повноцінного конкурентоспроможного спеціаліста не можлива без духовного розвитку особистості, без залучення до багатств культури й мистецтва, без виховання високих моральних якостей. Саме цьому напрямку роботи була присвячена доповідь «Масова робота в бібліотеці: традиції та інновації (з досвіду роботи бібліотеки МНАУ)» Якименко Олени Всеволодівни, завідуючої відділом обслуговування бібліотеки МНАУ. У виступі вона розкрила як традиційні форми роботи із студентською молоддю, так і інноваційні. Зокрема зупинилась на заходах, які отримали резонанс серед здобувачів вищої освіти: «Низький уклін Вам, матусю!», «Моя найкраща в світі – рідна мова», «Територія доброти», «Жива бібліотека» та ін.
Впровадженням нововведень у бібліотечну практику, інноваційною діяльністю активно займаються книгозбірні вищих закладів освіти Миколаєва.
З результатами соціологічного дослідження «Ставлення бібліотечних працівників до інноваційних перетворень в бібліотеці ВНЗ» ознайомила присутніх Бєлодєд Олена Володимирівна, завідуюча відділом бібліотечного маркетингу, інноваційної та методичної роботи НБ НУК.
Для спеціалістів бібліотечної справи стає очевидним той факт, що саме інноваційний шлях розвитку бібліотек, оновлення усіх сторін їх життєдіяльності забезпечує виконання покладеної на них місії.
Робота в бібліотеці ставить працівника перед потребою постійного оновлення знань, оволодінням новими технологіями. Бібліотекарі систематично підвищують свою професійну майстерність, беручи участь у семінарах, оглядах спеціальної літератури, науково-практичних конференціях. Цим питанням була присвячена доповідь Мігунової Тетяни Семенівни, заступника директора з наукової роботи НБ НУК.
З доповіддю «Роль персоналу у менеджменті якості вузівської бібліотеки» виступила Могильна Оксана Леонідівна, заступник директора бібліотеки МНУ ім. В. Сухомлинського.
Виступи про роботу бібліотек ВНЗ м. Миколаєва, проілюстровані мультимедійними презентаціями, були цікавими та корисними для всіх учасників конференції.
Під час перерви фахівці біліотек ВНЗ м. Миколаєва обговорювали шляхи вирішення актуальних проблем бібліотечної роботи на сучасному етапі та із задоволенням ділилися досвідом.
А на закінчення роботи конференції усі учасники відвідали Музей Миколаївського національного аграрного університету.